نحوه پاک کردن و خالی کردن کش DNS در لینوکس

نحوه پاک کردن و خالی کردن کش DNS در لینوکس

به این مقاله امتیاز دهید

در مقاله قبلی نحوه پاکسازی کش DNS در ویندوز را به شما آموزش دادیم. پاک کردن کش DNS در لینوکس و MacOS این تا حدودی با ویندوز متفاوت است که بعداً با آن آشنا خواهید شد.

در ابتدا به نظر می رسد کش DNS را در لینوکس پاک کنید پیچیده و دشوار است. اما خیلی راحت تر از آن چیزی است که فکر می کنید. اگر این آموزش را مرحله به مرحله دنبال کنید، می توانید به راحتی این کار را انجام دهید. در این مقاله خواهید آموخت که کش dns چیست، چرا باید کش DNS را پاک کنید، و چگونه باید کش DNS را در لینوکس و مک پاک کنید؟

DNS Cache چیست؟

کش DNS یک پایگاه داده موقت است که اطلاعات مربوط به جستجوهای قبلی DNS را ذخیره می کند. به عبارت دیگر، هر بار که از یک وب سایت بازدید می کنید، مرورگر شما رکوردی از دامنه و آدرس IP صفحه را ذخیره می کند. به این ترتیب نیازی به درخواست های مکرر به سرور DNS نیست و سایت مورد نظر با سرعت بیشتری باز می شود.

با این حال، در برخی موارد، مانند مشکلات شبکه، ممکن است لازم باشد کش DNS را پاک کنید. با این کار اطلاعات DNS کش شده پاک می شود و جستجوی بعدی برای باز کردن دامنه با DNS جدید انجام می شود. برای آشنایی بیشتر با نحوه عملکرد DNS، پیشنهاد می کنیم این مقاله DNS چیست را مطالعه کنید.

چرا باید کش DNS را پاک کنیم؟

اکثر سیستم عامل ها ذخیره DNS را انجام می دهند. تا زمانی که اطلاعات کش صحیح باشد، درخواست ها بدون درخواست از سرور DNS پاسخ داده می شوند. با این حال، استفاده از اطلاعات کش DNS قدیمی می تواند منجر به خطا یا مشکلات امنیتی شود. به همین دلیل است که پیشنهاد می کنیم هر از چند گاهی کش DNS خود را پاک کنید.

چند دلیل برای پاک کردن کش DNS خود گهگاه:

  • ردیابی رفتار جستجو را متوقف کنید

کش DNS پیش بینی تاریخچه مرور شما را برای هکرها آسان می کند.

با استفاده از هک DNS، اطلاعات مهم کاربر مانند اطلاعات ورود به سیستم یا داده های شخصی در خطر است.

پاک کردن حافظه نهان DNS ممکن است مشکلات یا خطاهایی را که ممکن است با آن مواجه باشید حل کند.

چگونه کش DNS را در لینوکس پاک کنیم؟

هر توزیع سیستم عامل لینوکس از سرویس متفاوتی برای کش DNS استفاده می کند. باید خودتان بررسی کنید که سیستم شما از کدام سرویس استفاده می کند. اکثر توزیع‌های لینوکس از «systemd-resolve»، «nscd» یا «dnsmasq» استفاده می‌کنند. البته سیستم شما می تواند از “BIND” استفاده کند.

با این حال، نحوه پاک کردن کش DNS به توزیع و سرویس ذخیره سازی لینوکس شما بستگی دارد. در ادامه نحوه پاکسازی کش DNS در هر توزیع لینوکس را به شما آموزش می دهیم.

systemd-solution

توزیع‌های دبیان مانند اوبونتو معمولاً از systemd-resolve استفاده می‌کنند. برای پاک کردن کش DNS ابتدا وارد Terminal شوید. سپس دستور زیر را وارد کرده و Enter را فشار دهید.

sudo systemd-resolve --flush-caches

با این کار کش DNS پاک می شود. کد زیر را وارد کنید تا مطمئن شوید دستور به درستی وارد شده است. اگر مقدار اندازه کش صفر باشد به این معنی است که عملیات به درستی انجام شده است.

sudo systemd-resolve –statistics

dnsmask

به طور معمول، سرورهای لینوکس از dnsmasq بر خلاف سیستم های دسکتاپ استفاده می کنند. برای پاک کردن کش DNS، دستور زیر را در ترمینال وارد کنید:

sudo systemctl restart dnsmasq

nscd

توزیع های آرچ لینوکس معمولا از nscd استفاده می کنند. برای پاک کردن کش DNS، کد زیر را وارد کرده و سرویس را مجددا راه اندازی کنید.

sudo systemctl restart nscd

به این ترتیب می توانید کش DNS را پاک کنید.

نتیجه

اگر هنگام مرور اینترنت و باز کردن وب سایت ها با مشکل یا خطا مواجه شدید، ممکن است سیستم شما یک حافظه پنهان DNS قدیمی ذخیره کرده باشد. با کش DNS را پاک کنید در سیستم عامل لینوکس و از طریق کد دستوری می توانید به راحتی مشکل را حل کنید.

در این مقاله نحوه پاک کردن کش DNS به شما آموزش دادیم اگر با پاک کردن کش DNS مشکل شما حل نشد می توانید به مقاله مراجعه کنید کش مرورگر را پاک کنید شما هم کمک بگیرید امیدواریم این آموزش به شما کمک کرده باشد. اگر سوالی در این مورد دارید در بخش نظرات از ما بپرسید.